Özgünlük Testi

Paste (Ctrl + V) your article below then click Check for Plagiarism!Captcha

Maximum 1000 words limit per search.
Total Words: 0

Checking...

About Özgünlük Testi

Özgünlük testi; metnin yayımlanmış bir benzeri daha olmadığının analiz edildiği test aracıdır. Bu araç otomatik olarak çalışır ve makalenin yasal yollarla edinilmiş olduğunu kanıtlar. Özgünlük testi aracı; sitede ücretsiz olarak sunulur. Sistem bu alana yapıştırdığınız metnin benzerlerini Google veri tabanında tarar ve sonuçları elde eder. 

Özgün makale kullanmak günümüz koşullarında bir seçenek olmadığından tüm site sahiplerinin kullandıkları metinleri bu araçla kontrol etmelerinde büyük fayda vardır. Aksi halde kopya metin kullanmak nedeniyle siteleri ceza alabilir veya metinler etkisiz olabilir. SEO bakımından bir nitelik olmasının yanı sıra, bu kanuni olarak sizi güvence altına alır.

Eğer metinleri kendiniz yazmadıysanız, bu aracı kullanmanız doğru olacaktır. Hatta kendiniz yazmış olsanız dahi metnin benzer cümlelerin var olduğu başka kaynakları görebilir ve metni revize edebilirsiniz.

Makale Özgünlük Testi Nasıl Çalışır?

Özgünlük testi aracı kullanımı oldukça basittir. Sayfada size verilen alana test etmek istediğiniz metni yapıştırıp, arama butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu noktada her sorgu için 1000 (bin) kelime limiti olduğunu unutmayınız.

Sistem metni girip, “özgünlüğü kontrol et” butonuna tıkladığınızda metnin benzerlerini arar ve size bir rapor sunar. Bu noktada kötüye kullanımı engellemek için bir doğrulama sistemi söz konusudur. Metin alanının hemen altında, resim formatında görüntülenen bu alandaki karakterleri altındaki alana girmeniz gerekmektedir.

Sistem bütünüyle otomatik çalışır ve bilgilerinizi saklamaz. Yalnızca ilgili sorguyu yapıp, belleğinden tüm metni siz çıkış yaptıktan sonra siler. Yani bütünüyle güvenli ve faydalı bir araç olarak özgünlük testi aracını kullanabilirsiniz.

Makale Özgünlüğü Neden Önemlidir?

Günümüz koşullarında telif yasaları ve arama motorlarının politikaları gereği, metinlerin orijinal olması istenir. Kanunen bir başkasının metnini kullanmak suçtur. Bunun yanında arama motorları, metinlerin özgün oluşuna göre sitelere değer verir. Orijinal içeriği bulunmayan sitelerin arama motorlarında yükselmeleri bir yana, bu siteler çoğunlukla listeye dahi alınmazlar. Arama motoru; sitenin faydalı bilgi üreten ve kullanıcıların dikkatini çeken bir site olup olmadığına bu şekilde karar verir. 

Özgün makale yayınlamak aynı zamanda sitenizin kullanıcılar nezdinde güvenilirliğini de artırır. Kullanıcılar kendi bilgilerini aktaran sitelere daha iyi odaklanır ve onlara güvenir. Tabii üreteceğiniz metnin nitelikleri de oldukça önemlidir. Kullanıcının dikkatini çekecek metinler üretmeniz gereklidir. Aksi halde özgün olsalar dahi kullanıcılar sitenizdeki metinleri dikkate almayabilir.