Link Analizi


Enter a URLAbout Link Analizi

Link analizi, en basit tabiriyle, bir internet sitesi ya da bir link ile ilgili detaylı bilgiler edinmek için yapılan işleme verilen isimdir. Bu bilgilerden kasıt, girilen internet sitesi içerisinde toplamda kaç adet link bulunduğu; bu linklerden kaç tanesinin site içerisine (iç bağlantı), kaç tanesinin başka sitelere (dış bağlantı) yönlendirme yaptığı gibi bilgilerdir. Özellikle SEO analizleri için olmazsa olmaz bir adım olan bu sorgulama sayesinde internet sitenizin ne kadar kullanışlı ve popüler olduğunu öğrenebilirsiniz. 

SEO analizleri için faydalı araçlar sunan sitemiz istediğiniz linkin analizini sizin için yapabilmektedir. Oldukça basit bir işlem olan bu link analizini, sorgulamak istediğiniz linki ilgili yere yazıp daha sonra çalıştır /  gönder butonuna tıklayarak uygulayabilirsiniz. Sonuç sayfasında tüm bağlantıların sayısını, iç ve dış bağlantı sayısını, NoFollow ve DoFollow bağlantı bilgilerini vs rahatlıkla görebilirsiniz.

Link Analizi Nedir?

Link analizi işlemlerinden elde edilen bilgileri doğru anlamak ve yorumlamak için sonuç sayfasında listelenen bilgilerin ne anlama geldiğini öğrenmekte fayda var. Zira, link analizi yapmak basit ve hızlı bir işlemken, sonuçları anlaşılamadığı veya yanlış yorumlandığı takdirde, pek de faydalı bir işlem olmayacaktır. 

Öncelikli olarak iç bağlantının ne demek olduğunu ve hangi noktalarda önemli olduğunu belirtmekte fayda var. İç bağlantılar, sitenizin içerisinde Google ve diğer arama botları için yol gösterici olan ve böylelikle sitenizin daha kolay ve hızlı bir şekilde indekslenmesini sağlayan bağlantı türlerine verilen isimdir. Sitenizin daha kullanışlı ve popüler olması ve daha fazla ziyaret edilmesi için bu iç bağlantıların düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Dış bağlantılar ise doğru ve yeterli sayıda kullanıldığında sitenizi daha verimli ve popüler hale getirebilen; fakat gereğinden fazla yapıldığı zaman ise sitenin performansını düşürme potansiyeli olan bağlantı türüdür. Yani, siteniz içerisinde, sizin sitenizin dışında başka sitelere ne kadar yönlendirme (URL) varsa bu durum sizin siteniz için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Link analizi için bilinmesi gereken diğer önemli konular ise nofollow ve dofollow tanımlarıdır. Bunları da basitçe açıklamak gerekirse; siteniz üzerinden başka bir internet sitesine yönlendirme yapacaksanız ve bu sitenin doğruluğu, doğru içerikler içerdiği ve güvenli olduğu noktasında teyit verip kefil olabiliyorsanız, bu linklere dofollow linkleri denilmektedir. Fakat eğer yönlendirdiğiniz sitede doğru bilgilerin olduğunu teyit edemiyorsanız bu linklere de nofollow link adı verilmektedir. Nofollow linkleri genellikle örnekleme yapılması; yani örnek bir siteye yönlendirme yapılmak istendiği zaman kullanılan linklerdir.