Anahtar Kelime Yoğunluğu


URL girinCaptcha

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu denilince akıllara ilk gelen konu şüphesiz SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) olmaktadır. Bir metnin arama motorlarında ön plana çıkabilmesi için, metnin içerisinde doğru anahtar kelimelerin, doğru anahtar kelime yoğunluğu ile geçmesi gerekmektedir. SEO analizleri yapılırken dikkat edilen en önemli konulardan biri olan anahtar kelimeler ile daha dikkat çekici, popüler ve daha fazla ziyaret edilen internet sitesi tasarımı yapmak mümkündür.

Sitenizin verimli bir SEO altyapısına sahip olabilmesi için anahtar kelime yoğunluğu konusunda dikkatli olmalı ve bizim size sunduğumuz aracı kullanarak, metinlerinizin anahtar kelimelerinin uygun şekilde dağıldıklarından emin olmalısınız.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

Anahtar kelime yoğunluğu, bir metnin arama motorlarında öne çıkmasını sağlayarak, metnin yer aldığı internet sitesinin daha fazla tıklanmasına yardımcı olan bir parametredir. Anahtar kelimelerin doğru oranda, yani ne çok eksik ne de çok fazla kullanıldığı, internet siteleri her zaman daha popüler olmaktadır. Bı noktada, doğru anahtar kelime seçimi yapmanın da önemli olduğunu belirtmek gerekir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

Anahtar kelime yoğunluğu‘nun çok basit bir formülü bulunmaktadır. Öncelikle seçilen bir anahtar kelimenin ve sözcük öbeğinin metinde kaç defa geçtiğine bakılır. Daha sonrasında bu değer, metindeki toplam kelime sayısına bölünür. Ortaya çıkan değerin yüzdelik olarak ifade edilmesi ile anahtar kelime yoğunluğu hesaplamış olur. 

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, bir metin içerisinde 6 defa “bilgisayar” kelimesi geçmiş olsun ve bu metin toplamda 200 kelimeden oluşsun. 6/200 işleminin sonucu olan %3, anahtar kelime yoğunluğu ‘nu ifade etmektedir. Tabii bu noktada bilgisayar kelimesinin çok genel bir ifade olduğunu ve anahtar kelime olarak kullanıldığında çok dikkat çekici olmadığını belirmekte fayda var. Zira, internet kullanıcılarıi Google’da arama yaparken doğrudan “bilgisayar” yazmak yerine, “en çok satan bilgisayar markaları”, “bilgisayara nasıl format atılır”, “bilgisayar nereden alınır” gibi sonuç odaklı ifadeler kullanmaktadır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu  Nasıl Olmalıdır?

Anahtar kelime yoğunluğu ne kadar yüksek olursa, internet siteleri, Google veya diğer arama motorlarında her zaman daha fazla listelenir, gibi bir düşünce gerçekten çok yanlıştır. Zaten tahmin edebileceğiniz gibi, eğer böyle bir durum söz konusu olsaydı, içerik üreticileri, anahtar kelimeleri her zaman çok yüksek oranlarda kullanırdı. Ayrıca, gereğinden fazla sayıda kullanılan anahtar kelimelerin, arama motorları tarafından spam olarak algılanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

SEO analizlerinden yola çıkarak, ideal anahtar kelime oranının, genel olarak %0.5 ile %5 arasında olması gerektiği ve %1, %2, %3 gibi değerlerin optimum değer olduğunu söyleyebiliriz.

Yazdığınız bir metindeki veya ziyaret ettiğiniz bir internet sayfasında yer alan yazılardaki anahtar kelime yoğunluğunu öğrenmek istiyorsanız, bu hesaplamayı sizin için yapan internet sayfalarını ziyaret etmenizi öneririz.