Alexa Sıralaması Sorgulama


URL girinAlexa Sıralaması Sorgulama

Alexa Sıralaması Sorgulama aracı, size sitenizin indeksteki yerini öğrenebilme olanağı sunar. Alexa, dünyanın en büyük firmalarından biri olan Amazon’a bağlı bir şirkettir. ABD merkezli bir şirket olan Alexa, web ölçüm çalışmaları yürüten ve farklı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) araçları sunan bir kuruluştur. 

Eğer bir web siteniz varsa, sitenizin ne kadar popüler olduğunu Alexa sayesinde öğrenebilirsiniz. Alexa, sitenizin küresel ve bölgesel sıralamasını ve popülerlik seviyesini belirleyebilmektedir. Sitelerdeki trafik sıralamasını ve arama motoru trafiğini sizler için araştıran ve sonuçları size sunan Alexa, bu yönüyle günümüzde herkes tarafından kullanılan ve kullanıcılarla paylaştığı verilere büyük ölçüde güvenilen bir şirkettir.

Alexa’nın sonuçlarının her zaman %100 doğru olduğunu ifade etmek mümkün değildir. Fakat yine de hızlı, pratik ve gerçeğe en yakın sonuçlar üretmesinden ötürü, aynı görevi yapan diğer web ölçüm sistemlerine nazaran daha güvenilir olarak kabul edilebilir.

1996 yılından beri faaliyet gösteren Alexa sıralaması sorgulama sistemi, çok uzun yıllardır hizmet verdiği için çok eski ve güçlü bir veritabanı bulunmaktadır. Bu sayede, internet kullanıcılarının hareketlerini referans alarak, sorgulanan web sitesi linkinin doğrudan adres çubuğu aracılığıyla mı yoksa arama motoru sonuçlarından yola çıkılarak mı ziyaret edildiği bilgisini üretebilmektedir.

Alexa Sıralaması Nasıl Sorgulanır?

Alexa sıralamasının ne demek olduğunu genel anlamda öğrendikten sonra Alexa sıralaması sorgulama ‘nın nasıl yapıldığına geçebiliriz. Bir web siteniz varsa ve bunun Alexa sıralamasını öğrenmek istiyorsanız doğrudan Alexa’nın ilgili internet sayfasını ziyaret edebilir veya SEO konusunda çeşitl hizmetler ve pratik araçlar sunan sitemizdeki aracı da tercih edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ilgili internet sitesine gidip sorgulama yapmak istediğiniz linki gerekli yere yazıp arama butonuna tıklamaktır. Daha sonra aradığınız bütün sonuçlar sadece saniyeler içinde karşınızda belirecektir.

Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür?

Alexa sıralaması sorgulama sonucunda daha iyi sonuçlar elde edebilmek için bazı önemli ipuçları bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmını şöyle özetleyebiliriz:

  • İnternet sitenizde doğru, güvenilir ve ilgi çekici içerikler yayınlamak
  • Anahtar kelime kullanımına dikkat etmek; uygun ve gerektiği kadar anahtar kelime kullanmak
  • Sitenizde yer alan içeriklere linkler vermek
  • Bir web sitesi için olmazsa olmaz bir çalışma olan SEO’yu mutlaka dikkate almak ve SEO analizlerini belirli aralıklarla düzenli olarak yapmak
  • Siteye yüklenen resimlere her zaman alt etiketler de eklemek
  • Günümüzde en popüler platformların yer aldığı sosyal medya ortamlarını da kullanmak ve bu platformlarda sayfa tanıtımı yapmak